polskagazeta

Polski katolicyzm radykalny

In Komentarz on Listopad 7, 2011 at 10:28 am

Pewien ksiądz na lekcji religii w zamojskim liceum oznajmił, że młodzi ludzie, którzy zagłosowali na Ruch Poparcia Palikota, nie dostaną rozgrzeszania u spowiedzi. Szokujące? Na pewno nie bardziej, niż ksiądz rozpoczynający w czasie ciszy wyborczej kazanie od słów „niech prawo i sprawiedliwość zagoszczą w waszych domach”. Ani od ciągłej nagonki ateistów na katolików. A to wszystko nasze, polskie. Co dokładniej określa polską tożsamość religijną – radykalne komentarze Tomasza Sakiewicza w „Gazecie Polskiej”, czy może antyklerykalne „Fakty i mity”?

 

Religijność Polski B różni się od tej zza Wisły. Chodzenie do kościoła i na lekcje religii jest czymś naturalnym. To część tradycji, z której się wyrasta. Nikt nie ma pretensji do starszych kobiet walczących o miejsce w procesji, a bycie ministrantem jest tylko trochę wstydliwe.

Polska A to religijność bardziej świadoma. Prężnie działające duszpasterstwa akademickie, w kościołach msze dla młodzieży z kazaniami na wysokim poziomie. Z drugiej strony – wzrastająca liczba apostazji.

Najtrudniejsza religijność to ta bezrefleksyjna, odruchowa. I tak odruchowo część z nas słucha ojca Tadeusza, głosuje za jedyną słuszną prawdą. Szuka emocji i sprawiedliwości.

Najbardziej bolesna i chyba najczęstsza niereligijność, to ta po przejściach. Bardzo często osoby, które wnoszą o akt apostazji, kiedyś szukały pomocy w Kościele. Nie znalazły jej, a nawet zostały skrzywdzone.

 

Religijność w Polsce mierzy się przeważnie intensywnością uczucia jakim darzymy instytucję Kościoła katolickiego.  Szkoda, bo przecież powinna to być potrzeba, którą nosimy w sobie. Nie na procesjach ani  manifestacjach.

Mniejszościami wciąż pozostają krytycznie myślący katolicy i nie walczący ateiści. Wciąż blisko nam do skrajności. A niczego na świecie nie trzeba bać się tak, jak radykałów. Po którejkolwiek ze stron.

 

AT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: