polskagazeta

Zadyma z pobudek patriotycznych

In Polemika on Listopad 13, 2011 at 2:30 pm

Tekst Ryszarda Czarneckiego „Mój 11 listopada” ukazał się na portalu niezależna.pl na dzień przed Świętem Niepodległości. Autor kreśli w nim ponurą wizję obchodów, pisząc: „Bojówki z Berlina mają tłuc Polaków, aby „zablokować” rocznicowy marsz z okazji Święta Niepodległości. Słowa „zablokować” używam w cudzysłowie, bo chodzi o ordynarną przemoc, bicie, rzucanie kamieniami i koktajlami Mołotowa”. 11 listopada 2011 to już (czarna) karta historii, można więc zweryfikować prognozy Czarneckiego.

Niemieccy anarchiści owszem, przyjechali. Czy rzeczywiście tylko po to, żeby „tłuc Polaków”? A może też po to, by wyrazić swój sprzeciw wobec światopoglądu owych Polaków – radykalnych narodowców, którzy sami nie stronili kilka dni temu od agresji. I to wskutek eskalacji przemocy po obu stronach barykady doszło do ostrych zamieszek. Wina nie leży tylko po stronie „bojówek z Berlina”.

„Do worka z napisem „polscy faszyści” wrzuca się też kibiców piłkarskich, którzy z pobudek patriotycznych zjadą się do Warszawy 11 listopada z całej Polski, a także wielu młodych i starszych ludzi, którzy po prostu kochają Polskę i chcą właśnie w taki sposób uczcić Jej święto.” – pisał Ryszard Czarnecki. W rzeczy samej, dwa dni temu można było się przekonać czy to właśnie „patriotyczne pobudki” kierowały uczestniczącymi w marszu „kibicami” (raczej kibolami). Pięknie je zademonstrowali, atakując policjantów, demolując ulice swojej stolicy, wyzywając i bijąc mających inne poglądy rodaków. Wzruszający pokaz miłości do ojczyzny i świetny sposób na uczczenie jej święta.

Ale i tak największe oburzenie wywołała obecność Niemców. Bo jak to – nie będą nam obcy kraju rozwalać. Przecież sami sobie najlepiej z tym poradzimy. Nie tylko od święta.

  1. Innego ,,wyrazu sprzeciwu” z ich strony poza biciem Polaków niestety się nie doczekaliśmy. Gdyby chcieli toczyć wojnę na argumenty i transparenty to nie przyjeżdżaliby w kominiarach i z pałami. Wśród ich ofiar znaleźli się przypadkowi przechodnie z flagami i uczestnicy parady historycznej – tak ma wyglądać opór przeciwko faszyzmowi? Ten dzień należał do niech, nie do narodowców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: