polskagazeta

„Przebudzenie” w prezencie od „GP”

In Komentarz on Grudzień 14, 2011 at 8:06 pm

Na czytelników „Gazety Polskiej” czeka gwiazdkowy prezent – 21 grudnia do pisma zostanie dołączony film Joanny Lichockiej „Przebudzenie”. Film przypomina okres tuż po katastrofie smoleńskiej, kiedy „zobaczyliśmy prawdziwe, a nie tylko pozorne oblicze Polski i Polaków”, jak pisze Tomasz Terlikowski, rekomendując produkcję Lichockiej. Publicysta odwołuje się nawet do klasyka – „Adam Mickiewicz mówił o lawie, której wewnętrznego ognia nic nie jest w stanie wyziębić, i właśnie na ulicach Warszawy, Krakowa i innych polskich miast widzieliśmy tę niestygnącą lawę, która wylewała się z pękniętej skorupy III RP i rozgrzewała serca i umysły.”

Film skupia się na tzw. tożsamości narodowej, przywołuje uczucie wspólnoty, jakie środowiska prawicowe odczuły po wydarzeniach kwietnia 2010. Podkreśla rolę marszów pamięci, jako rytuałów jednoczących ludzi i zachowujących pamięć. „W ich [tzn. marszów] trakcie następuje powrót do momentu, który nie tylko zmienił Polskę, ale także zmienił życie wielu Polaków. Wspólna modlitwa, przemarsz, tulipany i znicze, a także spotkanie podobnie myślących osób uświadamiają, że tamten czas nie był fikcją, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, i że nie ma powodów, by do tego nie wracać.” – pisze Terlikowski.

Na pewno przyjemnie będzie wrócić do wspomnień tamtych dni tuż przed Świętami. Najradośniejsze święta roku, Bóg się rodzi… ale może lepiej pooglądać znicze i przepychanki pod krzyżem. Przecież pamięć musi trwać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: