polskagazeta

Internetowa Polska przejęta przez Agorę

In Uncategorized on Grudzień 19, 2011 at 6:44 pm

Związany z „Gazetą Polską” portal niezależna.pl chwali się, że nagłośnił sprawę „skandalicznego przekazania wydawcy ‚Gazety Wyborczej’ domen polska.pl i poland.pl”.

Powołując się na portal iname.pl i blog inwestora domenowego Daniela Dryzka, serwis przedstawia sytuację: domeny zostały wydzierżawione spółce komercyjnej (tj. Agorze) przez poprzedniego właściciela – państwowy instytut badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Przejęciem domen zainteresowane było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jednak NASK zdecydowała wydzierżawić je wydawcy „Gazety Wyborczej”.

Niezależna.pl ujawnia także inne fakty: „Przejęcie praw do nazwy Polska.pl i Poland.pl zaskoczyło inwestorów domenowych, tym bardziej, że nikt nie słyszał o żadnym przetargu zorganizowanym przez NASK.” oraz „Alarmuje również Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która w specjalnym komunikacie zwraca uwagę na niebezpieczeństwo zniweczenia efektów wieloletniej pracy”.

Efektami tymi są treści znajdujące się pod adresami polska.pl i poland.pl – „Na stronie Polska.pl można było jeszcze jakiś czas temu zapoznać się z historią i przyrodą Polski; serwis zaangażowany był też w projekty archiwizacji dziedzictw narodowych oraz patronował ważnym wydarzeniom kulturalnym”. „Trudno przypuszczać, by po przejęciu przez wydawcę „Gazety Wyborczej” pełnił podobne funkcje” – komentuje niezależna.pl.

Najbardziej bulwersujący jest oczywiście nie sam fakt przekazania adresów internetowych, lecz komu zostały one przekazane – Agorze S.A.. Czyżby środowiska prawicowe obawiały się, że „Gazeta Wyborcza” uczyni tak „niezwykle cenne” domeny narzędziem swojej promocji?

  1. O zgrozo, V rozbiór w drodze! Już się boję… powstania organizowanego przez gazeta.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: