polskagazeta

Dobre Święta to polskie Święta

In Polemika on Grudzień 27, 2011 at 4:53 pm

„Życzmy sobie wszyscy nie tylko radosnych czy wesołych świąt, ale prawdziwie polskich świąt Bożego Narodzenia” – wzywa Ryszard Czarnecki na łamach świątecznego wydania „Gazety Polskiej Codziennie”. Europoseł twierdzi, że u nas są one szczególne – a ma porównanie z Wielką Brytanią, gdzie kilkukrotnie spędzał Boże Narodzenie.

„Ważne, żeby to były nie jakieś „neutralne święta” – tylko właśnie Boże Narodzenie, Narodziny Jezusa Chrystusa. Krąży wiele świątecznych życzeń, ale część z nich to kpina: „gwiazdki”, „bombki”, ale ani „krzyża”, ani słów „Boże Narodzenie”, jakby było to zabronione. Wiem, że to przykład tzw. politycznej poprawności, ale to obciach wysyłać takie życzenia” – pisze Czarnecki. „To bardzo polskie święta, bo zawsze przy wigilijnym stole i potem przy rodzinnych spotkaniach myślimy nie tylko o rodzinie, ale i o Ojczyźnie” – dodaje.

Z tego wniosek, że porządne święta to tylko takie z patriotycznym akcentem. Jakby religia i polskość były nierozerwalnie ze sobą związane – co zresztą jest postulatem krajowej prawicy, a co wciąż widać, choćby przez uczestnictwo duchownych we wszystkich narodowych uroczystościach. Teraz „media drugiego obiegu” postulują relację odwrotną – wprowadźmy patriotyzm do świąt kościelnych. Takie nastawienie spod znaku „Jezus królem Polski” nie musi odpowiadać wszystkim obywatelom kraju. I nie wszyscy chcą spędzać Boże Narodzenie z patriotyczną pieśnią na ustach. Niektórzy nawet mogą cenić sobie wyżej gwiazdki i bombki od krzyża. Ich wybór. I pewnie nie przejmują się, że w oczach Ryszarda Czarneckiego to obciachowe.

fot. Jeff Weese/Creative Commons

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: